Dnia 1 października był obchodzony na całym świecie „Międzynarodowy  Dzień Muzyki”, w którego obchody przyłączyła się również i nasza szkoła organizując koncert.

Samym inicjatorem oraz pomysłodawcą tego ważnego dla świata wydarzenia był w 1975 roku wybitny amerykański skrzypek Yehudi Menuhin, który równocześnie pełnił funkcję Prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą UNESCO. Głównym celem tego święta było przedstawienie muzyki w taki sposób, by była ona kojarzona jako dobro ludzkości oraz promowanie utalentowanych muzyków, zarówno kompozytorów jak i wykonawców.

Od 2011 roku z inicjatywy polskiego środowiska muzycznego tego dnia przyznawana jest w naszym kraju nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej w czterech kategoriach, których laureatami tego roku są:

– Maciej Obara – Osobowość Roku za album „Unloved”  https://m.youtube.com/watch?v=Egr_B-ilpyQ

– Joanna Wnuk-Nazarowa – Nagroda Honorowa http://www.koryfeusz.org.pl/pl/2018/laureaci/nagroda-honorowa-joanna-wnuk-nazarowa

– Joanna Zawartko – Odkrycie Roku za kreacje koncertowe i sceniczne sezonu 2017/18, w szczególności za wykonanie partii sopranowej w „Małej mszy uroczystej” Gioacchino Rossiniego w Filharmonii Narodowej (18 maja 2018) https://m.youtube.com/watch?v=xBtm5Kra-uQ

– Potrójna premiera kompozycji Agaty Zubel „Fireworks” – Wydarzenie Roku, https://m.youtube.com/watch?v=WMcNvIb6fb4

Z okazji tego święta na senie naszej sali koncertowej zaprezentowało się trzech wykonawców, z których dwoje jest nauczycielami naszej szkoły: gitarzystka, pani mgr Dorota Szyperska  i pianista, pan mgr Igor Torbicki. Trzecim wykonawcą również był pianista, student Akademii Muzycznej w Gdańsku, pan Maciej Frączek. Zagrali piękny koncert, podczas którego mięliśmy okazję usłyszeć J. S. Bacha, K. Vassiliev’a, F. Chopina, P. Czajkowskiego w transkrypcji M. Pletniewa, A. Berga oraz D. Kabalewskiego.

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich na kolejne odsłony tego, jakże ważnego dla kultury i sztuki, wydarzenia organizowanego również w naszej szkole.

 

Kontakt

Zapraszamy, skontaktuj się z nami!